Заповідник «Трипільська культура»

     Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» створений Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 13.03.2003 року та розпочав свою діяльність у липні 2003 року. Він є одним із семи історико-культурних заповідників Черкащини, трьох Національних: Чигиринського, Шевченківського у Каневі, «Батьківщини Тараса Шевченка» на Звенигородщині, та чотирьох обласного підпорядкування: Корсунь-Шевченківського, Кам’янського, «Трахтемирів» та «Трипільська культура». Заповідник є комунальним закладом Черкаської обласної ради та перебуває в підпорядкуванні управління культури Черкаської облдержадміністрації.

Територія

     Постановою Кабінету Міністрів передбачена передача у його постійне користування земельних ділянок під 11 трипільськими поселеннями на території Тальнівського, Уманського, Звенигородського районів, серед яких найбільші за площами поселення у тогочасному світі: «Тальянки» - 450 га, «Чичиркозівка» - 300 га, «Майданецьке» - 270 га, «Доброводи» - 250 га. На жаль досі заповіднику не вдається змінити цільове призначення землі на цих пам’ятках і зупинити на них сільськогосподарський обробіток ґрунту. 

Наукові дослідження

     Заповідник приймає участь у роботі Трипільської археологічної експедиції Інституту археології НАН України, в роботі інших експедицій, що працюють у різних куточках України, співпрацює з Римсько-германською комісією інституту археології Німеччини, вищими навчальними закладами України, які зацікавлені в проведенні археологічних практик. Наукові фонди заповідника складають більше 10-ти тисяч одиниць зберігання з 46 поселень України.

Музей

     Приміщення музею заповідника, на жаль, на сьогодні є об’єктом незавершеного будівництва (фінансування будівельних робіт призупинені з 2008-го року). Протягом останніх років нашим співробітникам (всього 4 штатних одиниці) вдалося створити експозицію з 4-х археологічних залів, 1-ї мистецької та кінозали на 40 місць, загальною площею – 220 м.кв. Поруч з музеєм створюється археодром – невеликий музейний комплекс з відтворених у натуральний розмір трипільських будівель, які мають бути наповнені«трипільським» посудом, побутовими речами та знаряддями праці.

     У зв’язку з незавершеністю будівельних робіт, відсутністю необхідної для відвідувачів інфраструктури та штату працівників, сьогодні, експозиція не є доступною в звичному музейному режимі. Проте, щодо її огляду можна попередньо домовитись за контактами:

Тел. роб. – 9 95 69

Тел. моб. – 096 375 97 69

Ел. адреса – tripilya-gigant@mail.ru